Noriu pasidalinti žiniomis iš vykusios konferencijos „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“.
● Europoje vyksta reikšminga skaitmeninės statybos pramonės pertvarka. Ketvirtoji pramonės revoliucija ir Statyba 4.0 yra vienas iš prioritetų naujos kadencijos Europos Parlamente.
● Skaitmeninė statyba arba BIM (angl. Building Information Modeling, liet. SIM arba statinio informacinis modeliavimas) – reiškia skaitmeninių technologijų ir priemonių naudojimą projektavimo, statybos, priežiūros ir renovacijos veikloje.
● BIM taikymas padeda užtikrinti tvarų augimą, geresnį dizainą, projektavimą, efektyvumą, ekologiją, žiedinę ekonomiką, konkurencingumą ir t. t. Taip pat BIM galima diegti ir taikyti kartu su LEAN.
● Lietuvoje per metus teismuose nagrinėjamos vidutiniškai 450 bylos dėl projektavimo ar rangos darbų. Todėl BIM metodologijos taikymas galėtų sumažinti panašių ginčų atsiradimą.
● Skirtingai nei privačiame statybų sektoriuje, viešuosiuose pirkimuose BIM taikomas labai vangiai, o regionuose iš viso netaikomas. Žinomiausi BIM taikymo pavyzdžiai viešuosiuose pirkimuose, valstybės įmonės Valstybės turto fondas, uždarosios akcinės bendrovės „GRINDA“, uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus vystymo kompanija“ vykdytuose viešuosiuose pirkimuose. Lietuvoje 2012 m. pradėtas taikyti BIM, šiuo metu taikomas iki 20 proc. visų projektavimo ir statybos rangos darbuose, kas sudaro apie 3 mlrd. eurų, bet šie skaičiai apima tik privatų sektorių.
● Prieš penkis metus nesėkmingomis iniciatyvomis buvo siekiama valstybėje reglamentuoti viešųjų pirkimų organizavimą pagal BIM metodologiją (asmeniškai teko dalyvauti darbo grupėje). Nors buvo susidurta su pasipriešinimu, nutarta nelaukti ir 2018 m. paskelbtas dokumentų rinkinys dėl BIM metodologijos savarankiško taikymo.
● Vėliau ir Viešųjų pirkimų tarnyba žengė žingsnį link BIM, savo Statybos darbų pirkimo gairėse nustatydama, jog pirkimo sąlygose gali būti keliami kvalifikacijos reikalavimai specialistams dirbantiems su BIM arba BIM kriterijai gali būti įtraukiami į pasiūlymo vertinimo kriterijus.
● Pažymėtina, kad to nepakanka ir pokyčiai darbų bei projektavimo viešuosiuose pirkimuose būtini. Turi būti nustatytas privalomasis reikalavimas BIM metodologiją taikyti projektavimo ir rangos darbų viešuosiuose pirkimuose, kaip dar 2017 m. rekomendavo Europos Komisija. BIM turi būti įgyvendintas visame statinio gyvavimo cikle – nuo sumanytos idėjos iki statinio nugriovimo.
● Vilnius turi miesto 3D modelį, kuriuo galima taikyti miesto informacinį moduliavimą, o ateityje 3D planavimą su VR simuliacija. Piliečiai galėtų balsuoti kokį planuojamą vystyti projektą miestas turi pasirinkti, prieš tai susipažinę su projekto 3D vizualizacija.
● Ateityje žadama reikalauti, prieš perduodant eksploatuoti statinį, pateikti jo skaitmeninį planą. Tai padės kurti išmanųjį miestą, valdomą dirbtinio intelekto.
Kaip atrodo skaitmeninė statyba praktikoje, galite pasižiūrėti šioje nuorodoje.
Vilniaus 3D planą galite pamatyti šioje nuorodoje.
2019-04-30